عنوان نوشته مورد نظر

مسیر پیمایش / نجمه جمشیدی

آنچه می خوانید...

خواب کافی و مناسب، به تناسب اندام شما کمک می‌کند

نقش ملاتونین در تنظیم خواب ما چگونه است؟

آهنگ شبانه‌روزی آزاد شدن ملاتونين از پينه آل، با ساعت‌های عادت خواب، بسيار هماهنگ است. دريافت ملاتونين روی تمايل به خواب (سرعت به خواب رفتن)، مدت و کيفيت خواب اثر دارد.

وقتی افراد در صبح در معرض روشنايی باشند، ملاتونين درشب زودتر ترشح می‌شود و در صورتی كه در عصر در معرض نور روشن قرار گيرند، ملاتونين در آن‌ها در شب ديرتر ترشح می‌شود. مصرف ملاتونين در اوايل عصر سبب می‌گردد ترشح درونی ملاتونين در شب زودتر افزايش يابد.

 در يک بررسی به مسافرانی که در طول ۸ ساعت به سمت شرق پرواز مي‌کردن ۵ ميلی‌گرم ملاتونين در ساعت ۶ بعد ازظهر، قبل از حرکت و در زمان خواب بعد از رسيدن به مقصد داده شد که به صورت قابل توجهی مشکلات خواب و علايم مربوط به خستگی ناشی از پرواز را کاهش داد. ملاتونین، به عنوان هورمون تاریکی شناخته می‌شود و وظیفه تنظیم ریتم شبانه‌روزی ما را بر عهده دارد. ریتم شبانه روزی یک ساعت داخلی است که بدن ما طی یک دوره 24 ساعته کار می‌کند. این در واقع موتوری است که باعث کنترل چرخه‌های بیداری و خواب ما می‌شود. ریتم شبانه‌روزی ما وقتی عادات خواب منظم داریم، بهترعمل می کند. این ریتم به نشانه‌های بیرونی مانند طلوع آفتاب و غروب خورشید نیز حساس است.

شروع ترشح ملاتونين به طور معمول از ساعت ۹ تا ۱۰ شب بوده و پايان آن در حدود ۷ تا ۹ صبح است.

سطح ملاتونین در اواسط شب به اوج خود می‌رسد، با طلوع آفتاب، سطح آن افت و بدن را از خواب بیدار می کند. از آنجا که ملاتونین هورمون اصلی تنظیم کننده‌ی ریتم شبانه روزی ما است، انتصاب هرگونه مشکل خواب به ملاتونین عجیب نیست. خواب نامناسب روی ترکیب بدن، سطح انرژی، تغذیه و توانایی ورزش ما می‌تواند تأثیر منفی بگذارد.

نقش ملاتونین در تناسب اندام چیست؟

مشخص گرديده ملاتونين می‌تواند روی حجم بدن، چاقي، دريافت و سوزاندن انرژي اثر بگذارد. که اين اثر برحسب نوع گونه، متفاوت و گاهی بر عکس بوده است. احتمال داده می‌شود اثر مستقيم ملاتونين روی چربی قهوه‌ای و اثر غير مستقيم آن از راه سيستم سمپاتيک باشد.

هر چند اين اثرات در گونه‌هايی که فعاليت و زندگی آن‌ها به روشنايی وابسته نيست، کمتر قابل تشخيص است. همچنين، ملاتونين سبب می‌شود فعاليت بدنی‌ که در اثر افزايش سن و يا قرار گرفتن در معرض نور به صورت مداوم، کاهش یافته، به حالت طبيعی برگردد و افزايش يابد.

در بررسي‌های انجام شده روی موش‌هايی که با افزايش سن، دچار چاقي شده بودند، مشاهده گرديد ملاتونين سبب افزايش حساسيت به انسولين مي‌شود. اين افزايش حساسيت به انسولين و کاهش تری گليسريد پلاسمايی را می‌توان به دليل کاهش وزن در اثر ملاتونين دانست. خواب بهتر به معنای تنظیم بهتر هورمون‌های گرسنگی(مانند لپتین) و سوخت و ساز است، که بر روی ریتم شبانه‌روزی بدن تاثیر می‌گذارند.

به‌علاوه، اگر تا به‌ حال دچار بی‌خوابی شده باشید ممکن است در طول شب چند میان وعده میل کنید و اگر بی‌خوابی نداشته باشید و زود بخوابید از این تله چربی ساز رهایی خواهید یافت.

با برداشتی از مقاله‌ی (( هورمون ملاتونین، سوخت و ساز و اثرات بالینی آن ))

https://ijem.sbmu.ac.ir/article-1-1430-fa.pdf

اشتراک گذاری مطلب:

من نجمه جمشیدی هستم

شاید تنها دغدغه‌ی زندگی شما اضافه‌وزنتان باشد یا یکی از دغدغه‌هایتان… مهم نیست شرایط و پیشینۀ شما چه باشد، هر چقدر هم که از اضافه وزن خود رنج برده‌اید، چه صدها کیلو اضافه‌وزن داشته باشید، یا فقط چند کیلو، یا حتی اگر در وزن متناسبی قرار دارید، اما از وسواس غذایی رنج می‌برید:
شما می‌توانید به روش تربیت بدن آگاه به تناسب جسم و روح و ذهن‌تان برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

question